Home / Science and Technology / Science / خلق حیات در آزمایشگاه؛ انسان به سوی ایفای نقش خدا

خلق حیات در آزمایشگاه؛ انسان به سوی ایفای نقش خدا

گروهی علمی به سرپرستی یک دانشمند آمریکایی توانسته است با استفاده از مواد شیمیایی بی‌جان ژنوم یک باکتری را ساخته و با گنجاندن آن در یک سلول معتقد است که اولین نوع حیات به شکل مصنوعی را خلق کرده است.

 
http://www.radiofarda.com/content/f2_US_science_experiment_Venter_create_living_organism/2049119.html

به گزارش روزنامه گاردین چاپ لندن، این دستاورد بزرگ علمی راه را برای ساختن اندام‌هایی از پیش طراحی شده باز خواهد کرد.

محصول این تلاش علمی یک موجود تک‌سلولی جنجال‌برانگیز است که گروهی شامل ۲۰ دانشمند در مدت بیش از ده سال و با صرف هزینه‌ای معادل ۴۰ میلیون دلار توانسته‌اند آن را خلق کنند.

کریگ ونتر، دانشمند آمریکایی علوم ژنتیک که سرپرستی این تحقیقات را برعهده داشته، می‌گوید این دستاورد آغاز دوران جدیدی است که در آن اشکال حیات برای کمک به بشریت خلق خواهد شد. با استفاده از این کشف جدید می‌توان باکتری‌هایی خلق کرد که مواد سمی ناشی از سوخت‌های فسیلی در جو زمین را بمکد یا واکسن‌های موثرتری تولید کرد.

به نوشته روزنامه گاردین، منتقدان از جمله گروه‌های مذهبی این تحقیقات را محکوم کرده و به خصوص یکی از گروه‌های منتقد می‌گوید که باکتری و اشکال دیگر حیات که با این روش خلق می‌شوند ممکن است به حیات وحش و محیط طبیعی گریخته و باعث فجایع زیست‌محیطی شوند. گروه دیگری از منتقدان نیز می‌گویند که این کشف دخالت در کار خداوند و خلقت است.

موجود زنده‌ای که بر اساس این تحقیقات خلق شده شبیه به باکتری‌هایی است که باعث بیماری ورم پستان در بزها می‌شود، اما هسته اصلی آن ژنوم‌های مصنوعی است که تمام آنها در آزمایشگاه تولید شده‌اند. در شناسه دی‌ان‌ای این باکتری تک‌سلولی چهار علامت ثبت شده تا به عنوان باکتری مصنوعی شناخته شده و در صورت تسری ناخواسته آن به راحتی قابل تشخیص و ردیابی باشد.

«این دستاورد هم از نظر علمی و هم از نظر فلسفی گامی بزرگ است. بدون هیچ تردیدی این کشف دیدگاه و تصور مرا از مفهوم حیات و چگونگی آن تغییر داده است.»
کریگ ونتر
 نتایج این تحقیقات این هفته روی وب‌سایت مجله علمی نیچر منتشر شد. دکتر کریگ ونتر، مسئول این پروژه، گفت: «این دستاورد هم از نظر علمی و هم از نظر فلسفی گامی بزرگ است. بدون هیچ تردیدی این کشف دیدگاه و تصور مرا از مفهوم حیات و چگونگی آن تغییر داده است.»

به نوشته روزنامه گاردین، مسئولان این پروژه تحقیقاتی اکنون در نظر دارند تا با استفاده از موجودات تک‌سلولی که به شکل مصنوعی خلق شده‌اند تعداد ژن‌های مورد نیاز برای وجود حیات را بررسی کنند. از این طریق می‌توان از موجودات ذره‌بینی و با افزودن ژن‌های اضافه، مواد شیمیایی ضروری مثل پروتئین لازم برای واکسن را تولید کرد.

جولیان ساوولسکو، استاد رشته اخلاق در علوم تجربی از دانشگاه آکسفورد، در این باره می‌گوید: «کریگ ونتر با این کشف خود در را به سوی بنیانی‌ترین موضوع در تاریخ بشریت و احتمالا سرنوشت و آینده آن گشوده است. کار او صرفا کپی کردن شکل حیات به صورت مصنوعی نیست. او دارد به ایفای نقش خداوند نزدیک می‌شود و آن خلق حیات به شکل مصنوعی است که هیچ گاه به صورت طبیعی نمی‌توانسته وجود داشته باشد.»

مارک بدائو، استاد فلسفه از دانشگاه اورگون در آمریکا، نیز می‌گوید: «این نقطه عطفی شگرف در تاریخ بیولوژی و بیوتکنولوژی است.»

روزنامه گاردین در پایان می‌نویسد که دکتر کریگ ونتر در دهه ۱۹۹۰ به چهره‌ای جنجالی در عالم علم و تکنولوژی بدل شد. در آن زمان وی توانست با وجود مخالفت‌های فراوان هدایت یک شرکت پزشکی را که با آن همکاری می کرد برای اجرای طرح «ردیابی تسلسل ژنوم‌های انسان» در دست بگیرد.

دکتر ونتر قبل از آن نیز کشف ۳۰۰ نوع ژن را به نام خود ثبت کرده بود و به همین دلیل این نگرانی وجود داشت که شرکت تحت مدیریت وی حقوق معنوی مربوط به بخش مهمی از سازه‌های حیاتی را در انحصار خود بگیرد.

About Mohammad

Dr Mohammad Khazab completed his Ph.D. in Computer Systems Engineering (Artificial Intelligence) at the University of South Australia in 2011. He has worked as Senior Software Engineer, Web Developer, and Research Associate on various projects. Currently he works at Schneider Electric on the design and development of new software solutions for smart devices used for home automation and Internet of Things. He's also been working on enterprise software for supply chain network simulation and optimisation, advanced planning and scheduling. In his spare times, In his spare times, he works on creating websites and mobile applications (Web2day Design), researching and writing about cutting-edge technologies in this blog. He has ambitions to solve real-world problems, and to use his knowledge and skills to develop useful applications.

4 comments

  1. مسئله اینجاست که با این تکنولوژی چه جاندارانی و برای چه هدفی ساخته می شه؟ آیا اعضای مصنوعی برای پیوند عضو ساخته می شه یا میکروب هاو جانداران وحشی به عنوان یه صلاح کشنده؟

  2. اگر انسان حیاط خلق کنه یا بر فرض این قدرت را یک روز پیدا کنه که یه سیاره بسازه (که خیلی کار مشکلی خواهد بود) با استفاده از مواد موجود در دنیا فقط می تونه بسازه.. مثلا مواد شیمیائی را می تونه به سلول زنده تبدیل کنه.. یک اصل فیزیک هست فکر کنم که می گه در دنیا هیچ چیز به وجود نمیاد و یا از بین نمیره بلکه از حالتی به حالت دیگه تبدیل می شه. یعنی انسان نمی تونه از هیچ چیزی بسازه و در واقع خلق نمی تونه بکنه بلکه تبدیل می تونه بکنه.. خلق فقط کار خداست… سازنده ما امکان داره یک موجودات هوشمند دیگه باشند ولی خالق اونها کی هست؟ بالاخره یه جایی این حلقه باید از هیچ شروع شده باشه . و کسی که در اون مرحله از هیچ موجودات و مواد را به وجود آورده خداست

  3. این کشف تصور ما از مفهوم حیات را عوض می کنه .. بحث پیچیده ای هست. برای اینکه گیج نشیم اول خلقت آدم یا نوع حیات انسان را از موجودات دیگه باید جدا کنیم.. یعنی به نظر حیات اقسام مختلف داره که برترین نوعش حیات انسان هست.حالا چی انسان را از بقیه موجودات زنده جدا می کنه سوای هوشش؟ به نظر روح است! خداوند فرموده که از روحش در انسان دمیده (الحجر 29) آیا همه موجودات زنده روح دارند؟ یا الزاما آیا هر نوع حیاتی به روح نیاز داره؟ یا فقط انسان روح داره؟ یک ایده می تونه این باشه که بگیم موجودات زنده دیگه روح ندارند و نوع ساده تر حیات هستند که از فعل و انفعلات شیمیائی پیچیده حیاتشون تعریف می شه و اینکه دانشمندان تا حد خلق فقط این نوع حیات می توانند پیش برند و نه ساخت انسان!! چند وقت پیش یک فیلم مستند بسیار زیبا می دیدم از پیدایش حیات در زمین و نشان می داد که چه طور اولین موجودات زنده از مواد شیمیائی روی زمین و فعل و انفعالات خواص پدید آمدند.. و از اون موجودات گیاهان و حیوانات دیگه کم کم تولید شدند.. یه جورایی شبیه بحث تکامل. اما به نظر خلقت انسان از اون سیر تکاملی جداست و از خارج از اون سیستم تکاملی به زمین وارد شده و حیاتش نوع ویژه ای از حیات هست که ویژگی خواصی داره (مثلا روح) که فقط خدا می تونه عطا کنه. حالا اگه علم بتواند انسان را از این طریق مصنوعی بسازد (که من فکر می کنم نمی شه) مسئله خیلی پیجیده تر خواهد شد و مفهوم روح زیر سوال می ره. اما اگر واقعا بتوانند پس شاید خداوند فرمول ساخت روح را هم در همان راز ساخت سلول گنجانده که دست یافتنی باشه. و روی این حساب شاید همه موجودات دیگه هم روح داشته باشند. اما به نظرم حالت اول درست تر باشه و روح مختص انسان هست و قابل تولید نباشه. … و به شما از دانش روح جز اندكى داده نشده است (الاسراء 85)

  4. این فیلم مستند خیلی جالب هست
    http://www.youtube.com/watch?v=jqxENMKaeCU&feature=player_embedded
    اولش از زمین می گه که توده ای از گاز و مواد مذاب بوده. بعد زمین سرد می شه و آب به جریان می افته. اولین فرم حیات به شکل یک نوع باکتری ایجاد می شه در چشمه های آب گرم که قابلیت جزب انرژی از خورشید را داشته و اکسیژن را آزاد می کنه و اتمسفر زمین را تغییر می ده. در واقع آن باکتری جد همه گونه های گیاهی زمین هست.. مرجان ها کم کم شکل می گیرند در آب که محیط زندگی و غذای جانداران دریایی را محیا می کنند.. گیاهان دیگه کم کم شکل می گیرند.. چهار بیلیون سال طول می کشه درختان درست بشند..
    و کم کم حیات بر روی خاک هم پدید میاد.. البته این قستمش را خوب توضیح نمی ده که حیوانات از کجا شکل می گیرند..

Leave a Reply

%d bloggers like this: