Home / Religion / مراسم عاشورا در آدلاید

مراسم عاشورا در آدلاید

امسال هم مراسم عاشورا با شکوه فراوان در آدلاید برگزار شد و هر گروهی د ر حد توان خویش در تجلیل از این حماسه افتخار آفرین تاریخ بشریت و سرمشق همه انسان های آزاد منش تلاش نمود. در اینجا گزارشی از مراسم ایرانی ها و چند مطلب و نوحه در زمینه عاشورا گذاشته ام…

عاشورا

 باز این چه شور است که در خلق عالم است …. باز این چه نوحه و عذاب و چه ماتم است
سرهای قدسیان همه در زانوی غم است….. گویا عزای اشرف اولاد آدمست
محتشم کاشانی

نوحه باز این چه شورش است

نوحه زیبا و دلنشین عمو عباس از بنی فاطمه

نوحه ی آمده در کربلا سپاه سردار غریب  

نوحه علی اصغر:
روی دست پدر دستپا میزانی‌ 
 گشته حال منو حال تو دیدنی‌ 
 کفنت قنداقه خونینت
کشیم با خنده شیرینت
  لالایی اصغر لالایی

 گشته آغوش من قتلگاهت علی‌
 من خجالت کشم از نگاهت علی‌
   کفنت قنداقه خونینت
 کشیم با خنده شیرینت 
 لالایی اصغر لالایی

  چشمُها بسته ای آخرین کودکم
 میدهی‌ تشنه جان حاجیه کوچکم
 همه زنها منتظرت هستند
 به حرم در راه تو صف بستند
 لالایی اصغر لالایی

 سلام بر« پیام بر » عاشورا

سلام بر زینب، پیامبر خون شهیدان كربلا. سلام بر تجلى دوباره على علیه السلام در زبان و كالبد و پیام خواهر حسین علیه السلام. سلام بر آنكه‏« گوهر عفاف‏»و« فرهنگ صورى‏» را در راه خدا به زنان جامعه ما آموخت. اى بانوى قهرمان كربلا! اى آینه فاطمه‏نما! اى تندیس صبر و وفا، اى چكیده فضیلت‏ها و عصاره خوبى‏ها! حماسه عاشورا،وامدار همیشه توست، خاطره حماسه آفرینى‏هایت زینت‏بخش تاریخ كربلاست. حضور صبورانه‏ات در تداوم‏« نهضت‏حسینى‏»، آموزنده جهاد و مقاومت و حیا و عفت است، در عین قیام به تكلیف و پاسدارى از انقلاب و عمل به وظیفه سیاسى اجتماعى! تو در آن روز خون و شرف، به تماشاى زیباترین جلوه‏هاى هستى ایستادى و با آن ایتسادگى‏ات در برابر جباران و فریبكاران، جلوه زیبا و ماندگار «عمل به تكلیف‏» و حمایت از رهبرى و وفا به آرمان ولایت و امامت را به تماشا گذاشتى.

سخنان اندیشمندان بزرگ در مورد نهضت امام حسین

 اندیشمندان زیادی از ادیان و ملیت های مختلف در مورد امام حسین (ع) و نهضت عاشورا سخن ها گفته اند. و جا داره که برخی از این توصیفات و سخنانشون را بشنویم. من چند تا از اون را انتخاب کردم که در طول برنامه براتون می خوانم.
چارلز دیکنز (برجسته‌ترین رمان‌نویسان انگلیسی و یک فعال اجتماعی نیرومند )   Charles Dickens
اگر منظور امام حسین جنگ در راه خواسته های دنیائی خود بود، من نمی فهمم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند، پس عقل چنین حكم می نماید كه او فقط به خاطر اسلام فداكاری خویش را انجام داد.

توماس كارلایل (تاریخدان مشهور اسکاتلندی)  Thomas Carlyle
بهترین درسی كه از تراژدی كربلا می گیریم، این است كه امام حسین و یارانش ایمان استوار به خدا داشتند، آنها با عمل خود روشن كردند كه برتری عددی در جایی كه حق با باطل روبه رو می شود، اهمیت ندارد و پیروزی امام حسین با وجود اقلیتی كه داشت باعث شگفتی من است.

ادوارد براون (خاور شناس نامدار انگلیسی)   ‎Edward Granville Browne‏
آیا قلبی پیدا می شود كه وقتی درباره كربلا سخن می شنود، آغشته با حزن و اندوه نگردد، حتی غیرمسلمانان نیز نمی توانند پاكی روحی را كه این جنگ اسلامی در تحت لوای آن انجام گرفت، انكار كنند.

با تشکر از توجه شما عزیزان … در اینجا شما را دعوت می کنم به شنیدن سخنان ارجمند جناب آقای …. لطفا تا تشریف فرماییشون صلاواتی عنایت بفرمایید
در ادامه سخنان اندیشمندان جهان در مورد امام حسین (ع)
لوئیس بوید ( از مقاله نویسان آمریکایی) Louis Malcolm (Mal) Boyd  
در طی قرون افراد بشر همیشه جرات و پردلی و عظمت روح و بزرگی قلب و شهامت روانی را دوست داشته اند و در همین هاست كه  آزادی و عدالت هرگز به نیروی ظلم و فساد تسلیم نمی شود. این بود شهامت و این بود عظمت امام حسین (ع) و من مسرورم كه با كسانی كه این فداكاری عظیم را از جان و دل ثنا می گویند، همنوا بوده ام، هر چند كه 1300 سال از تاریخ آن گذشته است.

واشنگتن ایروینك (از نویسندان و مورخین آمریكایى)  Washington Irving
برای امام حسین (ع) ممكن بود كه زندگی خود را با تسلیم شدن به اراده یزید نجات بخشد، لیكن مسئولیت پیشوا و نهضت بخش اسلام اجازه نمی داد كه او یزید را به عنوان خلافت بشناسد. او به زودی خود را برای قبول هر ناراحتی و فشاری به منظور رها ساختن اسلام از چنگال بنی امیه آماده ساخت. در زیر آفتاب سوزان سرزمین خشك و در روی ریگ های تفتیده عربستان روح امام حسین فناناپذیر است. ای پهلوان و ای نمونه شجاعت و ای شهسوار من، ای امام حسین.

مهاتما گاندی  (رهبر و پیشوای سیاسی و اخلاقی هند)
من زندگی امام حسین (ع) آن شهید بزرگ اسلام را به دقت خوانده ام و توجه كافی به صفحات كربلا نموده ام و بر من روشن است كه اگر هندوستان بخواهد یك كشور پیروز گردد، بایستی از سرمشق امام حسین علیه السلام پیروی كند.

تاملاس توندون (رئيس سابق كنگره ملّي هندوستان)
 اين فداكاري هاي عالي از قبيل شهادت امام حسين(ع) سطح فكر بشريت را ارتقا بخشيده است و خاطرهء آن شايسته است هميشه باقي بماند.

فردریك جمس  (استاد انگلیسی زبان شناسی تاریخی)Frederick James Furnivall   
درس امام حسین علیه السلام و هر قهرمان شهید دیگری این است كه در دنیا اصول ابدی عدالت و ترحم و محبت وجود دارد كه تغییر ناپذیرند و همچنین می رساند كه هرگاه كسی برای این صفات ابدی مقاومت كند و بشر در راه آن پافشاری نماید، آن اصول همیشه در دنیا باقی و پایدار خواهد ماند.

ماربين (خاورشناس آلماني) :
 حسين(ع) با قرباني كردن عزيزترين افراد خود و با اثبات مظلوميت و حقانيّت خود، به دنيا درس فداكاري و جانبازي آموخت و نام اسلام و اسلاميان را در تاريخ ثبت و در عالم بلندآوازه ساخت. اين سرباز رشيد عالم اسلام به مردم دنيا نشان داد كه ظلم و بيداد و ستمگري پايدار نيست و بناي ستم هر چه ظاهراً عظيم و استوار باشد، در برابر حقّ و حقيقت چون پركاهي بر باد خواهد رفت.

توماس ماساریک (فیلسوف و جامعه شناس مجارستانی) Thomas Masaryk
بسیاری از مورخین م ابه كم و كیف این رسم و ازدیاد عزاداری واقف نبوده، جاهلانه سخن می گویند و وضع عزاداری پیروان امام حسین (ع) را مجنونانه می پندارند و ابداً بدین نكته پی نبرده اند كه این مسئله در اسلام چه تحولاتی را به وجود آورده و جنبش و نهضت مذهبی كه از تعزیه داری در این قوم پیدا شده در هیچ یك از اقوام و ملل دیگر عالم پیدا نشده است…
گرچه كشیشان ما هم از ذكر مصائب حضرت مسیح ، مردم را متأثر می سازند، ولی آن شور و هیجانی كه در پیروان امام حسین (ع) یافت می شود، در پیروان مسیح یافت نخواهد شد و گویا سبب این باشد كه مصائب مسیح در برابر مصائب امام حسین (ع) مانند پركاهی است در مقابل یك كوه عظیم پیكر.

موریس دوكبری (اندیشمند)
اگر مورخین ما، حقیقت این روز را می دانستند و درك می كردند كه عاشورا چه روزی است این عزاداری را مجنونانه نمی پنداشتند، زیرا پیروان امام حسین به واسطه عزاداری امام حسین می دانستند كه پستی و زیردستی و استعمار واستثمار را نباید قبول كنند، زیرا شعار پیشرو و آقای آنها ندادن تن به زیربار ظلم و ستم بود.
امام حسین (ع) برای حفظ شرف و ناموس مردم و بزرگی مقام و مرتبه اسلام، از جان و مال و فرزند گذشت و زیربار استعمار و ماجراجویی یزید نرفت. پس بیایید ما هم شیوه او را سرمشق قرار داده از زیردستی استعمارگران( بیگانگان) خلاصی یابیم و مرگ باعزت را بر زندگی با ذلت  ترجیح دهیم زیرا مرگ با عزت و شرافت بهتر از زندگی با ذلت است.

آنطون بارا (مسيحي) : اگر حسين از آن ما بود، در هر سرزميني براي او بيرقي برمي افراشتيم و در هر روستايي براي او منبري بر پا مي نموديم و مردم را با نام حسين(ع) به مسيحيّت فرا مي خوانديم.

About Mohammad

Dr Mohammad Khazab completed his Ph.D. in Computer Systems Engineering (Artificial Intelligence) at the University of South Australia in 2011. He has worked as Senior Software Engineer, Web Developer, and Research Associate on various projects. Currently he works at Schneider Electric on the design and development of new software solutions for smart devices used for home automation and Internet of Things. He's also been working on enterprise software for supply chain network simulation and optimisation, advanced planning and scheduling. In his spare times, In his spare times, he works on creating websites and mobile applications (Web2day Design), researching and writing about cutting-edge technologies in this blog. He has ambitions to solve real-world problems, and to use his knowledge and skills to develop useful applications.

Leave a Reply

%d bloggers like this: